Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir?

Birçok birey engelli yakınına baktığı için devlet tarafından kendilerine maaş verildiğini duymuştur. Ancak bu bireyler, ne yazık ki yolu yordamı bilmedikleri için evde bakım parası alma şartlarının neler olduğunu bilmemektedir. Aşağıdaki bilgiler sayesinde sizlerde artık bakıcı aylığı alabileceksiniz.

Evde Bakım Parası Nedir?

Aile sosyal politikalar bakanlığı tarafından engelli yakınlarına maaş bağlanması için verilen ödenektir. Kişiler evde bakım parası alabilmek için belirli şartları taşıması gerekmektedir. Bunlar arasında en önemlisi gelir kriteri, engelli yakını ve sağlık raporu alınması gerekiyor. Bu şartları daha detaylı olarak aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Evde bakım parası her ay 82 ilin tamamında banka hesaplarına yatırılır. 2017 evde bakım parası ödeme tarihleri ne yazık ki sabit değildir. Bu nedenle bu ay, 10 nunda yatırılmış ise, gelecek ay ayın 10 nunda kesin yatacak diye bir şart yok. Bu yüzden bakanlık ödemeleri il müdürlüklerinin hesaplarına gönderir. Kontrol aşamasından sonra bireylerin, banka hesaplarına geçer. İlk kez bakıcı aylığı alacak olanlar, maaşlarını PTT’den sonraki ödemeleri ise Ziraat bankasından alıyor.

Evde Bakım Maaşı Şartları

Öncelikle bilinmesi gereken konu, evde bakım maaşının engelli şahsa bakanın bir yakınına verildiğidir. Yani evde bakımı yapacak kişi engellinin durumunu, işlerini yapacak. Eğer ki bunu başkası yapacak ise o kişi bu maaşı alamaz. En çok dikkat edilen husus, bir akrabası olması gereklidir. Ayrıca biraz önce açıkladığımız gibi bakılan kişinin engel oranının en az %50 veya ‘ağır engelli’ belgesine sahip bir sağlık raporuna ihtiyacı vardır. %50 nin altında engeli olan kişilere bakanlara, evde bakım parası verilmemektedir.

Yukarıdaki niteliklerden ayrı olarak ; Ağır engelli olduğu sağlık raporu ile kanıtlanmış, bakıma muhtaçlık ölçütlerine sahip, gelir ölçütleri düşük ve engelinden kaynaklı bedeninin büyük kısmını kullanamayan kişilere bakan yakınlarına verilen maaşa evde bakım maaşı denilmektedir.

Hanede yaşayan kişilerin toplam gelirlerinin, asgari ücretin 2/3 tutarın altında olması gerekiyor. Örnek vermek gerekirse asgari ücret 2017 yılı için 1400 TL için 2/3 yani 847 liranın altında kalması gerekmektedir. Kişiye bakanın hane gelirinin bu tutarın altında olması şart.