2019 Evde Bakım Parası Şartları Neler?

2019 yılı evde bakım parası alma şartlarında değişiklik söz konusu olacak. Buna göre birden fazla bakım parası alanların bakım maaşları kesilecek! Düzenleme ile beraber, birden fazla engelliye bakan (yakın akraba) bakıcıların, 2. bir bakım parası almalarının önü kesilmiş olacak!

Evde Bakım Parası Şartları Nelerdir?

Öncelikle bilinmesi gereken konu, evde bakım maaşının engelli şahsa bakanın bir yakınına verildiğidir. Yani evde bakımı yapacak kişi engellinin durumunu, işlerini yapacak. Eğer ki bunu başkası yapacak ise o kişi bu maaşı alamaz. En çok dikkat edilen husus, bir akrabası olması gereklidir. Ayrıca biraz önce açıkladığımız gibi bakılan kişinin engel oranının en az %50 veya ‘ağır engelli’ belgesine sahip bir sağlık raporuna ihtiyacı vardır. %50 nin altında engeli olan kişilere bakanlara, evde bakım parası verilmemektedir.

Yukarıdaki niteliklerden ayrı olarak ; Ağır engelli olduğu sağlık raporu ile kanıtlanmış, bakıma muhtaçlık ölçütlerine sahip, gelir ölçütleri düşük ve engelinden kaynaklı bedeninin büyük kısmını kullanamayan kişilere bakan yakınlarına verilen maaşa evde bakım maaşı denilmektedir.

Hanede yaşayan kişilerin toplam gelirlerinin, asgari ücretin 2/3 tutarın altında olması gerekiyor. Örnek vermek gerekirse asgari ücret 2017 yılı için 1400 TL için 2/3 yani 847 liranın altında kalması gerekmektedir. Kişiye bakanın hane gelirinin bu tutarın altında olması şart.

2019 Evde Bakım Parası Şartları

Yukarıdaki şartlara ek olarak 2019 yılında yeni bir etken de ortaya çıkarıldı. Buna göre evde bakım parası alanlar, ikinci bir bakım aylığı alırsa bakım parası kesilecek!

Son gelecek şarta baktığımızda ise her engelliye sadece bir yakın akrabanın bakıcılık yapıldığını ve bu bakıcının da farklı bir engelli yakın akrabasına bakarak da maaş aldığını görmekteyiz. Bu nedenle 2019 yılında 4. şart olarak artık bu kişiler bakım parası alamayacaklar. Yani tek bir engelli üzerinden bakım parası alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir